Uruchomiliśmy Biblioteczkę Edukacji Globalnej w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi koło Warki. Polecamy ten pomysł. Po niektóre książki już ustawiła się kolejka uczniów, bo włączyliśmy ich w proces tworzenia biblioteki.
Jak stworzyć taką biblioteczkę, by uczniowie chcieli z niej korzystać?
Po pierwsze, dostaliśmy od pracowniczek biblioteki szkolnej listę książek, które wiążą się z różnymi obszarami edukacji globalnej, np. przeciwdziałają nierównością, mówią o ochronie przyrody, dotyczą edukacji, zmian klimatu, mniejszości, dotykają praw człowieka, a także praw ucznia. Lista zawierała ponad 80 pozycji. Listę podzieliliśmy po 20 pozycji, a uczniów podzieliliśmy na 4 grupy. Każda z grup miała wybrać, które książki wydają im się szczególnie ciekawe, ale też dostali określoną kwotę, za którą te książki mogą kupić. Musieli policzyć na ile książek wystarczy im budżetu, ale też zakupić książki, które naprawdę chcieliby przeczytać.
Po drugie, zamówiliśmy wybrane książki, a następnie uczniowie rozpakowali paczkę z książkami i zapoznawali się z treścią książek. Zrobiliśmy zestawienie książek dopisując wszystkie Cele Zrównoważonego Rozwoju na górze zestawienia. Zadaniem uczniów było wskazanie w które cele wpisuje się dana pozycja. Postanowiliśmy w ten sposób przygotować podpowiedź dla osób wypożyczających książkę. Jednocześnie, uczniowie mogli dostrzec, że cele się przenikają, a podejmowane w książkach tematy dotyczą wielu celów jednocześnie.
Po trzecie, przygotowaliśmy karty biblioteczne do książek. Zależało nam, by wiedza o naszym projekcie pozostała na dłużej w szkole, a Cele Zrównoważonego Rozwoju były rozpoznawalne wśród uczniów. Każda karta do książki zawiera więc krótką informację o projekcie i wybrane przez uczniów Cele Zrównoważonego Rozwoju, które wpisują się w tematykę książki.
Na koniec, uruchomiliśmy Biblioteczkę Edukacji Globalnej! Mamy nadzieję, że nasz pomysł się Wam spodobał. Służymy podpowiedzią przy tworzeniu własnych biblioteczek.
#CKZiU #LiderzyGlobalnychWyzwań #EdukacjaGlobalna #PolskaPomoc