Czy wiesz, że:
- 13% Polaków choć raz zrezygnowało z zakupu leku na receptę z powodów finansowych?
- jest różnica w napisie na etykiecie “należy spożyć do” od “należy spożyć przed”?
- tylko 4% dorosłych Polaków dokształca się?
To są elementy edukacji globalnej, które ma okazję poznawać młodzież Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Warki koło Nowej Wsi. Pierwsze warsztaty za nami.
Warsztaty z “Wprowadzenia do edukacji globalnej” przeprowadziła Iwona Kozieja-Grabowska – doświadczona trenerka dialogu i uważnej komunikacji. Dzięki Iwonie młodzież mogła przyjrzeć się globalnym wyzwaniom z perspektywy uważnej komunikacji. Wyzwania globalne często polaryzują ludzi, więc tym bardziej ważne jest zdobycie umiejętności dyskutowania w atmosferze szacunku dla odmiennych poglądów. Młodzież poznała zasady dialogu przedstawione w formie “Koła dialogu”, wykonała też ćwiczenie “Cztery rogi”, które pozwala na przyjrzenie się różnym, również globalnym, wyzwaniom z różnych perspektyw. To ćwiczenie spodobało się młodzieży, więc postaramy się do niego wrócić podczas kolejnych warsztatów.
Warsztaty zostały uzupełnione o prezentację o Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Do każdego z 17 celów zostały opracowane działania, które możemy podejmować każdego dnia. Opracowaliśmy książeczkę z zadaniami, która przybliża cele ONZ poprzez refleksję nad tym, co może zrobić każdy z nas dla ochrony Ziemi. Książeczka została opracowana przez Iwonę Przybyłę, koordynatorkę projektu w oparciu o otwarte zasoby udostępniane przez różne organizacje, które realizowały już wcześniej projekty edukacji globalnej.
Podczas zajęć udało nam się też wybrać książki do Biblioteczki Edukacji Globalnej, którą stworzymy w szkolnej bibliotece.
Podczas zajęć odwiedziła nas Katarzyna Krzemińska z Fundacji Edukacja dla Demokracji. Fundacja Edukacja dla Demokracji wybiera najciekawsze projekty do dofinansowania i sprawuje nad nimi nadzór.
A już za dwa tygodnie pogłębimy wiedzę o globalnych wyzwaniach i zaczniemy pierwszy etap projektowania gry terenowej! Do zobaczenia!
Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
🌎#działaMYdlaplaneTY #FundacjaRozmawiajmy #PolskaPomoc