Kolejne działanie projektowe za nami. Tym razem młodzież z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi koło Warki wzięła udział w warsztatach z edukacji globalnej.
Cele Zrównoważonego Rozwoju – jak o nich uczyć?
Opracowaliśmy książeczkę “Ja i Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ: jak mogę pomóc w ich osiągnięciu?”, którą uczniowie wypełniali działaniami, jakie mogą podejmować każdego dnia. Co możesz robić, by pomagać planecie? Zajrzyj do naszego materiału.
Kim jest globalny lider?
Poznaliśmy też globalnych liderów – osoby, które zmieniają świat i inspirują ludzi do zmiany. Przy okazji polecamy filmy, które w całości lub we fragmentach zobaczyliśmy. Zachęcamy, by były inspiracją dla innych nauczycieli. Zrównoważona turystyka, świadoma produkcja i konsumpcja, ekologiczne rolnictwo – te wszystkie obszary są ważne w edukacji zawodowej prowadzonej przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi koło Warki, do nich odnoszą się też globalni liderzy. Co obejrzeliśmy?
- wystąpienie Grety Thunberg na forum ONZ,
- filmiki z udziałem Janka Meli dla Instytutu Humanites,
- fragment filmu o Jane Goodall,
- wystąpienie Adama Wajraka “Czym naprawdę jest las?”,
- wystąpienie siostry Joanny Chmielewskiej “O łataniu rzeczywistości”,
- wystąpienie sir Davida Attenborough na forum ONZ.
Na koniec poszukiwaliśmy cech wspólnych dla globalnych liderów. Uznaliśmy, że są to osoby, które swoje życie poświęcają na edukowanie innych, dają świadectwo działania w prawdzie i odpowiedzialności za to, co się mówi i robi. Każdą z tych osób można też określić jako “wolontariusza ważnych spraw”, bowiem każda z tych osób poświęca wolny czas dla innych i działa z misją.
#CKZiU #LiderzyGlobalnychWyzwań #EdukacjaGlobalna #PolskaPomoc